• میهن تاز
  • سرگرمی
  • آرایش و زیبایی
  • پزشکی
  • تغذیه
  • اخبار

منظور از کم‌آبی دیسک بین مهره‌ای چیست؟

منظور از کم‌آبی دیسک بین مهره‌ای چیست؟

بنا بر گزارش میهن تاز : تعدادی از بیمارانی که به علت مشکلات ستون فقرات تحت بررسی‌های تصویربرداری نظیر ام‌آرای قرار گرفته‌اند با این جمله که دیسک‌های مهره‌ایشان د‌هیدراته یا به‌عبارتی کم‌آب هستند، مواجه می‌شوند و می‌خواهند بدانند که کم‌آبی دیسک چیست و چه اهمیتی دارد؟

 

اگر شما هم می‌خواهید در این باره بدانید، پیشنهاد می‌شود صحبت‌های پروفسور کامران آزما، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و استاد دانشگاه را در گفت‌وگو با پایگاه خبری «سلامانه» در پاسخ به این سوال بخوانید.

 

منظور از کم‌آبی دیسک بین مهره‌ای چیست؟
دیسک بین‌مهره‌ای دو قسمت اصلی دارد شامل یک حلقه فیبروزی که از 10 تا 20 لایه کلاژنی تشکیل شده و یک هسته مرکزی که حالت ژلاتینه داشته و در کنار سایر اجزای تشکیل‌دهنده آن در بزرگسالان جوان بین 70 تا 90 % این هسته را آب تشکیل می‌دهد که البته با افزایش سن درصد آن کاهش می‌یابد.

 

در حالتی که ستون فقرات به‌صورت عمودی هست (در طول روز) فشار ناشی از وزن بدن باعث می‌گردد که دیسک‌ها درصدی از این آب را از دست بدهند و در طول شب که ستون فقرات در حالت افقی قرار دارد، دیسک‌های بین‌مهره‌ای به‌تدریج پر آب شده و در صورتی که آب کافی در دسترسشان باشد، تمام آب از دست داده را جبران می‌کنند.

 

این کم آب شدن روزانه و بهبود آن در شب باعث می‌شود که قد افراد در اواخر روز نسبت به صبح زود یک تا دو سانتی‌متر کوتاه‌تر باشد! ولی با افزایش سن و رسیدن به اواخر بزرگسالی توانایی جبران شبانه دیسک کاهش می‌یابد. همچنین با شروع سالمندی تغییراتی در نسبت آب بدن روی می‌دهد که همراه با کاهش احساس تشنگی بدن را مستعد کم‌آبی می‌کند و ستون فقرات و دیسک‌های بین‌مهره‌ای نیز به‌عنوان جرئی از بدن می‌تواند دچار کم آبی شود.

 

کم‌آبی دیسک چه عوارض و خطراتی دارد؟
وقتی که قسمت داخلی (هسته دیسک) دچار کم‌آبی شود، نمی‌تواند وظیفه اصلی خود که جذب و پخش یکنواخت نیروهای فشاری ناشی از وزن و فعالیت را به‌خوبی انجام دهد و این بار وزن و فشار به قسمت خارجی یعنی قسمت حلقوی دیسک وارد می‌شود و طراحی این قسمت هم طوری نیست که بتواند این بار را تحمل کند.

 

و این منجر به درد، تورم و برجستگی و حتی گاهی پارگی دیسک می‌شود. بررسی‌ها نشان داده‌اند اکثر پارگی‌های دیسک که منجر به فتق دیسک بین‌مهره‌ای و فشار روی ریشه‌های عصب شده، در دیسک‌هایی رخ داده که قبلا دچار کم‌آبی شده بودند.

 

علاوه بر این، کم‌آبی مزمن و طولانی دیسک، آن را مستعد ایجاد تغییرات دجنراتیو و ساییدگی می‌کند زیرا اجرایی که ساختار دیسک را می‌سازند نظیر فیبرو کارتیلایج (نوعی غضروف) برای سلامتی به آب نیازمند است. از دیگر عوارض کم‌آبی دیسک، شروع تغیرات ساییدگی در مفاصلی بنام فاست‌ها است. بدین معنا که کاهش فاصله بین دو مهره ناشی از کم‌آبی دیسک باعت نزدیک‌تر شدن و تحمل نیروی وزن بیشتر توسط این مفاصل است که به‌مرور دچار آسیب و آرتروز می‌شوند.

 

اولین نشانه‌های کم‌آبی دیسک چیست؟
از نشانه‌های اولیه دیسک‌های کم‌آب می‌تواند احساس خشکی و محدودیت حرکات ستون فقرات کمری باشد به عنوان مثال بعد از یک نشستن طولانی خم و راست کردن کمر با مختصر خشکی و سختی و گاهی درد همراه است. در حالی که دیسک‌های بین مهره‌ای سالم اجازه حرکت و عملکرد نرمال را به ستون فقرات می‌دهند.

 

چطور با خطر کم‌آبی دیسک مقابله کنیم؟
در وهله اول، حرکات ستون فقرات در طول روز یکی از فاکتورهای مهم در حفظ آب دیسک است و دوم در دسترس بودن کافی آب، یعنی حجم کلی آب بدن. میزان نیاز روزانه فرد به آب بسته به وزن، درجه حرارت محیط و همچنین سطح فعالیت وی متفاوت است ولی به طور معمول نوشیدن 6 تا 8 لیوان آب در روز کافی است و برخلاف تصور عموم، میزان آبی که در چای، قهوه و نوشابه وجود دارد حساب نیست!

 

پس یکی از ساده ترین روش‌های کاهش کمردرد ناشی از کم‌آبی دیسک، مصرف روزانه و مرتب آب سالم و بهداشتی است. برای این کار نباید منتظر احساس تشنگی شد چون احساس تشنگی به این معناست که قبل آن بدن کم‌آبی را تجربه کرده است.

 

آیا داشتن فعالیت ورزشی مناسب نیز کمک‌کننده است؟!
بله، انجام ورزش‌های سبک نیز به رسیدن مواد مغذی و آب بیشتر به دیسک‌ها کمک می‌کند. این ورزش‌ها می‌تواند شامل انواع حرکات ورزشی نظیر حرکات ساده خم و راست کردن کمر تا یوگا، شنا و حتی پیاده‌روی منظم باشد.

 

و حرف آخر؟
علاوه بر مصرف آب و ورزش‌های سبک، کاهش مصرف بعضی از مواد غذایی که اسیدیته بدن را افزایش می‌دهند هم در مقابله با کم‌آبی دیسک بین‌مهره‌ای تاثیرگذار است بنابراین بیماران بهتر است که از مصرف قهوه، سیگار، شکر و همچنین فست‌فودها خودداری کنند و در عوض غذاهای سرشار از کلسیم نظیر سبزیجات سبز مصرف کنند. و از آنجا که وزن بدن با اثر فشار روی دیسک‌ها کم‌آبی دیسک را تشدید می‌کند، کسانی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند باید بدانند کاهش وزن در بهبود وضعیت و میزان آب دیسک نقش موثری دارد.

 

 

پربیننده ترین مطالب درمان بیماری ها

از کوفتگی عضلات با رعایت این نکات خلاص شوید!