خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / پزشکی و سلامتی / تازه های پزشکی / دانستنی هایی درمورد کاشت دندان یا ایمپلنت دندانی

دانستنی هایی درمورد کاشت دندان یا ایمپلنت دندانی

 ایمپلنت دندانی یکی از تازه ترین درمان های دندان پزشکی میباشد که انقلابی در این حوزه ایجاد کرده و بسیاری از ناممکن ها را ممکن ساخته است. این درمان به همان اندازه که تازه و راهگش می باشد، پشت سر خود ابهام ها وپرسش های بسیاری را در ذهن ایجاد کرده است…

 

 

متاسفانه بسیاری از بیماران در عوض مراجعه و سوال از دندان پزشکان، پاسخ سوال ها و ابهام های خود را در میان تجربه ها، شنیده ها و تفسیرهای مردم عادی جستجو می کنند. احتمالا به همین دلیل است که شایعه های زیادی پشت سر این درمان شکل گرفته که هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود. در گفت وگویی که پیش روی شماست دکتر یلدا صادقی، متخصص و جراح بیماری های لثه و فلوشیپ ایمپلنت های دندانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، به بسیاری از سوال ها و ابهام های شما درباره این درمان پاسخ داده است.

 

ذکر این نکته لازم است که هریک از سوال های طرح شده در این گفت وگو خود می تواند مبنای نگارش چندین مقاله باشد اما سعی شده پاسخ به سوال ها تا حد ممکن ساده، کوتاه و کاربردی باشد. به همین دلیل ممکن است شما نتوانید پاسخ کامل خود را در متن این مطلب بیابید و شاید لازم باشد برای دریافت توضیحات بیشتر و کامل تر به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

 

 

سلامت: همیشه پشت سر درمان ایمپلنت دندانی شایعه و حرف و حدیث بسیار است. خیلی از مردم درباره استفاده دندان پزشکان از ایمپلنت چینی و بی کیفیت هراس دارند. آیا چنین ترسی مصداق دارد؟

 

 

واقعیت این است که تا این لحظه هیچ ایمپلنت چینی در بازار ایران عرضه نشده است. ترس فرد بی دندان از ایمپلنت چینی همانقدر منطقی هست که ترس زائو از آل. اگر رسانه ها در انتشار مفاد یک مصاحبه کاملا مغرضانه، کار شناسی حرفه ای بیشتری به خرج داده بودند وا گر وارد کنندگان ایمپلنت تنها به اظهارنظر در حوزه کاری خود یعنی تجارت بسنده کرده بودند و بخش علمی را به افراد صاحب صلاحیت واگذاشته بودند، شاید این خرافات پزشکی امروز تا به این حد دردسر ساز نبود.

 

 

سلامت: از چه سنی می توان برای جایگزینی دندان های از دست رفته از درمان ایمپلنت استفاده کرد؟ آیا باید تا سن بلوغ و تکمیل فرایند رشد آرواره ها صبر کرد؟

در اکثر موارد همینطور است. در موارد خاصی نظیر اطفال مبتلا به بعضی نشانگان های خاص که در آنها طفل دچار بی دندانی زودرس می شود، پس از بررسی فراوان و با همکاری یک تیم از متخصصان دندان پزشکی و پزشکی تصمیم به انجام درمان در کودکی گرفته می شود.

 

 

سلامت: برخی دندان پزشکان پیشنهاد می کنند دندانی که قابل نگهداری نیست در همان جلسه کشیدن با ایمپلنت دندانی جایگزین شود. این طرح درمان نسبت به حالتی که ایمپلنت پس از گذشت دو یا چند ماه از کشیدن دندان در آرواره قرار می گیرد، چه مزیتی دارد؟

هرکدام از این دو روش موارد کاربرد ویژه ای دارند ودر شرایط مناسب دستاوردهای درمانی بهتری خواهند داشت. مزایایی که برای گذاشتن ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان در نظر گرفته می شود شامل کوتاه تر کردن زمان درمان وهمچنین استفاده از خاصیت زایندگی سلول های استخوان ساز موجود در حفره کشیدن دندان است،

 

اما اگر در حفره ناشی از کشیدن دندان، عفونت وجود داشته باشد یا شکل واندازه آن متناسب با سطح مقطع دایره ای ایمپلنت نباشد، بهتر است زمان کافی (معمولا حدود ? هفته) برای برطرف شدن عفونت یا پرشدن حفره با استخوان سپری شود وا یمپلنت پس از آن کاشته شود. همچنین در نواحی که از لحاظ زیبایی اهمیت بیشتری دارند، مانند دندان های جلوی فک بالا، روش کاشت با تاخیر ممکن است زیبایی روکش نهایی را بهتر کند.

 

زیرا ممکن است در چند ماه اول بعد از کشیدن دندان، بافت استخوان و لثه تحلیل رفته و باعث نمایان شدن فلز ایمپلنت شود؛ در صورتی که در این زمان ایمپلنت به استخوان جوش خورده و امکان جابجا کردن آن به نحوی که زیر حد جدید لثه قرار بگیرد وجود ندارد. آنچه باعث تمایل بیشتر بیماران به کاشت فوری ایمپلنت می شود این تصور اشتباه است که در این روش حفره کاشت ایمپلنت کاملا آماده است و نیاز به دریل کردن استخوان نیست.

 

در صورتی که بعد از کشیدن دندان، حفره ناشی از آن ممکن است شکل های متنوعی داشته باشد و آماده کردن آن برای پذیرش ایمپلنت کاملا استوانه ای، نه تنها نیاز به مراحل مختلف دریل کردن دارد بلکه از دریل کردن ساده در یک استخوان ترمیم شده حساس تر است. این عقیده که گذاشتن فوری ایمپلنت مانع تحلیل استخوان ناشی از کشیدن دندان و حفظ بافت ها می شود تا حد زیادی درست است، اما همه تحقیقات علمی این موضوع را تایید نمی کنند.

 

از طرفی صبر کردن تنها چند ماه برای رفع عفونت موجود یا ترمیم شدن لثه پوشاننده باعث کاهش چشمگیری در میزان استخوان نخواهد شد. تصمیم گیری راجع به انتخاب هر یک از این دو روش را به درمانگر خود بسپارید. در بسیاری از موارد کاشت همزمان به سود شما و در مواردی دیگر تنها عجله ای غیرمنطقی خواهد بود که دستاورد نهایی را به خطر خواهد انداخت.

 

 

سلامت: وقتی دندان پزشک میان نگهداری و بازسازی دندان و کشیدن و جایگزینی آن با ایمپلنت ما را بر سر دو راهی قرار می دهد، چطور باید میان نگهداری یک دندان شدیدا آسیب دیده یا جایگزینی آن با ایمپلنت دندانی تصمیم بگیریم؟

اگر دندانی، هرچند از طریق انجام درمان های متعدد، قابل نگهداری با طول عمر منطقی باشد اولویت با حفظ دندان است. دندان به شدت تخریب شده در بد ترین حالت نیاز به مراحل درمانی زیر دارد: درمان ریشه، جراحی افزایش طول تاج، ترمیم تاج و روکش. معمولا بعد از شرح دادن این راه طولانی بلافاصله این سول را از بیمار می شنویم: «دکتر! اگر قرار است من سه بار برای این دندان هزینه کنم بهتر نیست کمی بیشتر هزینه کنم و ایمپلنت کنم؟»

 

گران تر بودن یک روش درمانی لزوما به معنای بهتر بودن آن نیست. همان طور که هزینه تهیه یک چشم مصنوعی قطعا بسیار بیشتر از عینک طبی خواهد بود؛ اما برای جبران ضعف دید چشم، عینک زدن بهتر از تخلیه چشم واستفاده از چشم مصنوعی است. از طرفی ممکن است موفقیت درمان در هریک از سه مرحله این راه طولانی با ریسک هایی مواجه باشد؛ مثلا وجود قطعه شکسته شده ای از وسایل درمان ریشه قبلی که قابل خارج کردن نباشد

 

(مرحله اول)، یا عدم وجود لثه کافی برای انجام جراحی افزایش طول تاج (مرحله دوم)، یاعدم وجود دیواره های تاجی قوی برای بازسازی تاج (مرحله سوم.) طبق قانون احتمالات ریسک شکست کل درمان از ضرب کردن میزان ریسک هریک از سه مرحله در هم حاصل می شود. در مواردی که حفظ یک دندان به شدت آسیب دیده، ریسک شکست بالا و غیرمنطقی داشته باشد استفاده از ایمپلنت ها، با توجه به میزان موفقیت بسیار بالای آنها، منطقی تر است.

 

 

درباره ی mihantaz-admin

مطلب پیشنهادی

 با علل نفس نفس زدن بیشتر آشنا شوید

دانستنی‌هایی درباره نفس نفس زدن   اضطراب و نفس نفس زدن هنگام صحبت کردن, تنفس …